Кипр

Кіпр – прекрасний острів моря і сонця. Більшу частину року тут тепло і сонячно, пляжі з золотистим піском оточені чарівними горами, з яких вітер приносить освіжаючий аромат хвойних лісів. Можна всі дні ніжитися під лагідними сонячними променями і плавати в кристально чистих бірюзових водах. А ввечері, повертаючись до цивілізації, зі смаком провести час в барі, кафе чи нічному клубі, яких на Кіпрі зовсім не менше ніж прекрасних пляжів. У ті ж рідкісні дні, коли сонце не таке щедре, як завжди, можна відвідати історичні пам’ятки, яких пре достатньо на території острова. На Кіпрі представлено багато епох і культур, і подорожуючи по його території, легко може скластися враження, що ви заглянули у майже всі куточки світу.

Офіційна назва — Республіка Кіпр (Κυπριακή Δημοκρατία, грец.;Kıbrıs Cumhuriyeti, тур.;Republic of Cyprus, англ.).

Географічне положення — знаходиться на однойменному острові у східній частині Середземного моря.

Площа території — 9, 251 кв. км. (включаючи територію, окуповану Туреччиною, т.з. ТРПК)

Населення — понад 800 тис. осіб (на території, яка контролюється урядом, станом на грудень 2011 р.) і 268,011 тис. осіб. — в ТРПК.

Столиця — Нікосія (Nicosia — англ. мова, Lefkozia — грец. мова, Lefkosa — тур. мова). — 234, 2 тис. осіб, з передмістями (2008 р.).

Інші великі міста — Лімасол (130 тис. осіб), Ларнака (80 тис. осіб), Фамагуста (40 тис. осіб).

Адміністративний поділ — 6 округів (district).

Офіційні мови — грецька, турецька.

Релігія — основні релігії — православне християнство і іслам.

Грошова одиниця — євро.

Державний прапор — прямокутне біле полотнище, співвідношення сторін 3:5 з зображенням острова мідно-жовтого кольору

Державний герб — мідно-жовтий щит, на якому зображений білий голуб, що несе оливкову гілку, внизу цифра «1960» — рік, коли Кіпр отримав незалежність від Великої Британії. Щит, оточений двома зеленими оливковими гілками, які разом з білим голубом є символами миру.

Час на Кіпрі – різниці у часі між Україною і Кіпром немає.

Географія

Острів має витягнуту форму, з південного заходу на північний схід на 230 км. Найширша відстань складає 95 км – з півночі на південь. Берегова лінія сильно порізана, переважають скелі, але є досить великі ділянки з пісчаними пляжами. Білшість острова займають гори. Найбільший гірський хребет – Кіренія, шириною 15 км в західній частині, і 25-30 км в східній частині. Набільша гора ланцюга – Акроманда – 1023м. Інший гірський масив простягається в південно-західній частині півострова. Тут знаходиться найвища гора Кіпру – Олімпос (1951м).

Між хребтами лежить низинна, пологопагориста рівнина Месаорія, зрошувана в період дощів тимчасовими потоками річки Акакі на заході й річкою Педіеос на сході. Захищена горами від вітрів, ця рівнина має сприятливий клімат і є житницею Кіпру. Поля пшениці та ячменю чергуються тут з гаями олив, шовковиці й апельсинових дерев, а на передгір’ях змінюються виноградниками.
Знижуючись на сході й південному сході, рівнина Месаорія переходить у прибережну низовину заток Аммохостос і Ларнака. На Кіпрі можна бачити різкі контрасти ландшафту: яскраво-зелені гаї олійних і цитрусових культур поєднуються з сухими жовтими передгір’ями, соковиті луги із строкатим килимом квітів і гаї волоського горіха — з дикими скелями безлісих гірських вершин, блакитне узбережжя з білосніжними плямами яхт — із зимовим хвойним лісом і блискучою шапкою снігу гір Троодосу.

Клімат

На Кіпрі дуже сухе і жарке літо і волога тепла зима – середземноморський клімат. Нажаркіше у серпні – середня температура +28°С, а найхолодніше у січні +10°С. Середноьрічна температура — +20,5°С. Опадів на Кіпрі випадає мало – 3360-400мм, в горах більше – 700-1000мм. Заморозки на Кіпрі з пониженням температури до -4° явище рідкісне.

Переліт/переїзд

На Кіпр літають чартерними авіарейсами з Києва і Львова.

Віза

Громадянам України і інших країн СНД для поїздки потрібна віза на Кіпр. Її потрібно оформляти завчасно.

Митниця

Немає ніяких обмежень на ввіз і вивіз валюти, кредитних карточок і дорожних чеків. Готівку понад 10 000Є потрібно задекларувати. Безмитно можна ввозити 200 сигарет або 50 сигар, одину літру міцних спиртних напоїв або дві літри слабоалкогольних. Заборонено ввозити папуг, фрукти і живі квіти. Ввозити будь-яку зброю, наркотики і небезпечні хімічні речовини заборонено. Також не можна вивозити і піднімати з дна моря археологічні цінності – це тільки з дозволу директора Департаменту у справах старожитностей.

Транспорт

На півночі Кіпру досить часто їздять міжміські автобуси. Вартість проїзду також радує – 1,5Є за 50км шляху. На турецькій частині Кіпру з цим гірше. Між містами їздить всього декілька автобусів за день і плата за них уже вища – орієнтовано 6Є за 50км шляху. У неділю автобуси не їздять зовсім.
У великих містах можна скористатися муніципальними автобусами. Час руху — з 6:00 до півночі, в несезон — до 19:00, на грецькій частині — до 17:00. В суботу автобуси їздять тільки до обіду, в неділю у водіїв законний вихідний. В аеропорти громадський транспорт не їздить, цей шматок шляху повністю належить місцевим індивідуальним таксистам. У них є два тарифи: діє з 6:00 до 20:30) і нічний (з 20:30 до 6:00, дорожче на 15%), тариф на перевезення багажу від часу доби не залежить. Якщо ви наймаєте таксі для огляду визначних пам’яток, потрібно заздалегідь визначити ціну такої послуги.

На півночі Кіпру досить часто їздять міжміські автобуси. Вартість проїзду також радує – 1,5Є за 50км шляху. На турецькій частині Кіпру з цим гірше. Між містами їздить всього декілька автобусів за день і плата за них уже вища – орієнтовано 6Є за 50км шляху. У неділю автобуси не їздять зовсім.
У великих містах можна скористатися муніципальними автобусами. Час руху — з 6:00 до півночі, в несезон — до 19:00, на грецькій частині — до 17:00. В суботу автобуси їздять тільки до обіду, в неділю у водіїв законний вихідний. В аеропорти громадський транспорт не їздить, цей шматок шляху повністю належить місцевим індивідуальним таксистам. У них є два тарифи: діє з 6:00 до 20:30) і нічний (з 20:30 до 6:00, дорожче на 15%), тариф на перевезення багажу від часу доби не залежить. Якщо ви наймаєте таксі для огляду визначних пам’яток, потрібно заздалегідь визначити ціну такої послуги.

Шопінг та магазини

Магазини мають особливий графік роботи: працюють з 8:00 до 18.00 (з 13:00-15:00 перерва), а по середах і суботах після обуду зовсім закриваються. Такий графік з жовтня по квітень. В неділю магазини зазвичай закриті.

З Кіпру везуть вина і лікери, солодке десертне вино «Коммандарія» (або «Намасське вино»), яке краще купувати в монастирі Кіккос на Троодосі. Воно буває декількох видів, проте кращим вважається Commandaria St. John з чорною етикеткою. Найпопулярніші сувеніри: мережива і срібло ручної роботи, картини, вироби з шкіри, дорогі ювелірні прикраси оригінального дизайну, шуби, ляльки у національному вбранні, макети кораблів, статуетки Афродіти
Тим хто полюбляє кулінарні шедеври варто привезти “халлумі” – козиний сир, такі солодощі як лукум, халва і “судзукос” – зерна мигдалю у виноградній патоці.

Кухня і ресторани

В основному на острові грецька національна кухня, але на відміну від материкового варіанту, тут уже побільше морепродуктів. Багато використовуються мясні та овочеві страви, головною стравою в кулінарії країни є “мезе” – комплексний обід, що складається з 20-30 страв. Все подають по черзі, починаючи із закусок і закінчуючи мясними та рибними стравами. Доречі в кожній таверні набір цих страв відрізняється.

Особлива увага приділяється кіпрським сирам “фета” і “халумі”, зеленим волоським горіхам в сиропі. Не забувають і про вина, міцні спиртні напої, лікери. Для тих хто полюбляє пиво варто спробувати пінний напій таких місцевих марок “Кео”, “Карлсберг”.

З міцних спиртних напоїв вирізняється виноградний самогон “Зіванія”, вміст в спирту в якому інколи доходить до 80°.

На рахунок чайових, то у готелях і ресторанах Кіпру у рахунок зазвичай включається 10% як плата за обслуговування, тому чайові не є обов’язкові, але дріб’язок завжди примають з вдячністю.

Пляжі

Самими каращими пляжами на Кіпрі вважаються пляжі в Айя-Напа і Протарас. З найживописнішими пейзажами є пляж Ніссі-Біч з найбілішим піском, неподалік від берега якого є невеличкий острівець. Ще популярними є Пісчана затока і Золоті Піски. Є ще один, хоч і гальковий але прекрасний пляж в Петра-ту-Роміу. А головним місцем тусовок “золотої молоді” є пляж Макронісус.

Інші найпопулярніші пляжі: “Дамська миля” (на заході від Лімассола), “Губернаторський”, пляж Афродіти.
Найпопулярніші пляжі в Ларнаці — це Маккензі, Фінікудес і нещодавно відкритий пляж Кіпрської організації по туризму.
Багато готелів в Лімассолі, Ларнаці і Пафосі надають пляжне устаткування для своїх постояльців безкоштовно, але в Протарасі і Айа-Напі такий варіант — рідкісне виключення. Всі пляжі муніципальні, пляжне устаткування (лежаки, парасольки) як правило, платне (1,25 EUR за предмет).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.